JAK PALIĆ - PRZYCZYNY ZŁEGO PALENIA PO STRONIE SPOSOBU PALENIA

Kolejną niezwykle istotną  przyczyną  problemów z paleniem  jest SPOSÓB PALENIA W PIECU!

Najczęstsze i najgorsze błędy palących  w piecach:

- palenie mokrym drewnem   - powoduje szybkie zaklejanie się komina pyłami,sadzą  itp.

- palenie śmieci, folii, plastików itp, nie dość że oddychają  rakotwórczymi substancjami, to jeszcze   powodują  budowanie się na ściankach komina swoistej, szklistej substancji, do której z łatwością przykleja się  pył i sadze, powodując szybkie zapychanie komina

- utrzymywanie niskiej temperatury w piecu -  podstawowy błąd , powodujący , że  spaliny mają  także niską  temperaturę   i powodują skraplanie się  pary jeszcze w kominie, komin staje się mokry , tworzą się  wykwity widoczne na ścianach,  a komin bardzo szybko się zalepia i dym zostaje w kotłowni!

- brak czyszczenia pieca  - wyjmowanie popiołu do podstawa przed każdym rozpaleniem w piecu, oprócz tego systematyczne czyszczenie ścianek pieca, kanałów konwekcyjnych w piecu i czopucha (element łączący piec z kominem!)

- szczelne zamknięcie wszystkich okien -  piec potrzebuje ogromne ilości powietrza (tlenu) do spalania, jeśli nie mamy doprowadzonego powietrza  z zewnątrz do okolic  pieca  to piec bierze powietrze bezpośrednio z kotłowni, a gdy w niej zabraknie tlenu to wówczas zaciąga go z sąsiednich pomieszczeń (np. poprzez szczelinę pod drzwiami (łatwo sprawdzić ile powietrza tamtędy   przepływa gdy piec pracuje pełną parą)  - po wyciągnięciu powietrza także z innych pomieszczeń, jeśli nie mamy trochę rozszczelnionych okien   to pojawia nam się  zjawisko zaciągania powietrza kratkami wentylacyjnymi (zamiast odprowadzania nimi zużytego powietrza) - dlatego warto zrobić dobre doprowadzenie powietrza do pieca, gdyż wówczas piec pracuje poprawnie a dodatkowo nie pobiera tlenu z sąsiednich pomieszczeń (nie wyziębia ich!)





6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktyczne jeśli palimy w piecu niedobrym opałem to wtedy niestety, ale możemy mieć problemy. Ja i tak regularnie dzwonię po kominiarza https://kominiarz.warszawa.pl/ i jestem zdania, że jak najbardziej warto jest robić przeglądy kominów regularnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  5. Może zainteresuje Was też możliwość współpracy z rzeczoznawcą budowlanym? Pod tym linkiem https://www.stawiarski.pl/rzeczoznawca-budowlany-poznan.php znajdziecie więcej informacji o dr inż. Przemysławie Stawiarskim.

    OdpowiedzUsuń